Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Běžte do přírody a dívejte se kolem sebe. To pomáhá očím, které jsou z hlediska čínské medicíny spojené s játry. (三 点sky / Pexels)

Rady pro studené jaro přecházející do léta


Autorka: Erika Hájková


Jak se vyrovnat se studeným jarem, které přecházející do léta?


PODCAST: Rady pro studené jaro přecházející do léta - podle tradiční čínské medicíny


Sledujte počasí


Sledujte, jak venku je - teplota a především vítr nemusejí odpovídat vašim představám o ročním období. Pokud je zima/vítr, pořádně se zabalte. Nejdůležitější je neprofouknout (hlavně krk a ramena).


Vítr vnáší do těla ostatní škodliviny a pak jsme nemocní. Velmi důležité je neodhodit zimní šaty příliš brzy. Pokud je naopak horko a slunečno, nepřehánějte to se sluněním - tělo nemusí být po dlouhé zimě uvyklé slunci. Zkuste si zvykat na sluneční paprsky s mírou, třeba deset minut denně. Pokud se chcete slunit, jezte hodně mrkve, pomůže vám s betakarotenem důležitým pro pokožku.


Pokud se prochladíte a cítíte buď tíhu, chlad, nebo vám teče z nosu voda a kýcháte a nemůžete se zahřát (což bývá v tomto období velmi časté), na nic nečekejte, dejte si čínskou bylinnou směs guizhi tang eax2.9 nebo si uvařte čaj ze zázvoru a skořice případně s květy bezu nebo lípy. Mírně se vypoťte. Pokud vám začíná alergie, užívejte chrysantémový čaj s kustovnicí nebo odvar sangjuyin ebf1.9


Denní rytmy


Vaše denní rytmy by měly odpovídat prodlužujícím se dnům, je tedy možné (a doporučitelné) začít dříve vstávat. Dopoledne narůstá jangová čchi, pokud dopoledne prospíte, vaše tělo přijde o možnost tuto čchi využít pro vaši aktivitu. Ideální je začít den meditací nebo pomalým pohybem, aby se tělo probudilo, pak ráno dělat jangové aktivity jako je výkonnostní sport a práce, na niž je třeba soustředění. Odpoledne a především navečer jsou dobré vytrvalostní aktivity, spíše mechanická práce a jinové aktivity - jóga, dlouhé meditační sedy, klidný večer s přáteli atd.


Teplé snídaně


Stále zařazujte teplé snídaně! Skvělá je kaše zhou/congee, ideálně s krátce povařenou zeleninou (nebo ovocem) nebo polévka miso. Do kaše či polévky či k nim také můžeme přidat různé mírně štiplavé potraviny, jako je jarní cibulka, zázvor, které pomohou oběhu čchi a zamezují stagnaci jaterní čchi. Zázvor navíc dokáže vyhnat z těla prostřednictvím zahřátí a otevření povrchu škodlivý chladný vítr. Horký vítr (infekci) zase dobře pročistí třeba oregano a další koření.


Dobrou službu vám také udělají na jaře potraviny, které pročišťují horkost, tedy byliny a potraviny s mírně hořkou chutí, jako je salát, čekanka, chřest, ředkvičková nať, z divokých pampeliška, violka, bršlice, česnáček, medvědí česnek. Pomohou vám k tomu, abyste netrpěli sezónní alergií, především pokud se projevuje pálením a zčervenáním očí, kýcháním, čirou rýmou či kopřivkami, ekzémy a svěděním (to vše má nějakou souvislost s játry). Také vám pomohou proti zhoršení různých chronických nemocí, počínaje artritidou a konče cukrovkou.


Hořké potraviny, spolu s potravinami sladkými a šťavnatými (typu ovoce) by měly v našem jídelníčku přibývat, jak se bude oteplovat.


Procházky v přírodě


Běžte do přírody a dívejte se kolem sebe. To pomáhá očím, které jsou z hlediska čínské medicíny spojené s játry. Navíc to má bonus: Co kolem roste jedlého, to je patrně pro tělo v tomto čase dobré. Zkoumejte účinky např. běžného zahradního plevele, dnes je nejjednodušší si rostlinu vyhledat pomocí aplikace v mobilu a její účinky hned najít na vyhledavači duckduckgo, nebo noste herbář. Natrhejte si bezový květ, jezte obecně květy - skvělé jsou třeba květy jabloní. Nezapomeňte pod tou jabloní nebo višní či třešní někoho políbit a říct mu, že ho milujete, i kdybyste to měli být vy sami! To zase pomáhá srdci a perikardu :)


Sezónní alergie a jarní únavy


Na sezónní alergie, jarní únavy atd., ale nejen na ně skvěle vyzrajete pomocí houbové výživy. Třeba houba shiitake má prokazatelně antihistaminové působení. Coriolus zase výrazně detoxikuje játra a celý organismus. Kombinace hub cordyceps, ganoderma (lesklokorka) a houževnatec (shiitake) pak vyživuje čchi, krev i esenci a reguluje i vlhkost, je tedy skvělá na energii, pro alergiky i na nastartování metabolismu.


Houby si můžete (a měli byste) dávat i do jídla - třeba hlíva i žampiony jsou báječné. Podle čínské medicíny jsou žampiony štiplavě sladké chuti, podporují střeva a posilují žaludek, přeměňují hleny a zastavují kašel, uvolňují křeče a působí proti bolesti. Obecně posilují tělo a doplňují prázdnotu. Západní medicína zase ví, že fungují proti alergiím, mají mírný antihistaminový a desenzibilizační účinek. Zkoumá také jejich protinádorové působení - napomáhají produkci cytokinů, které jsou účinné proti metastázám, zejména u rakovin dělohy. Díky obsahu betaglukanů (má jich víc než lesklokorka a houževnatec!) se v Japonsku používá jako adaptogen k běžné léčbě rakoviny.


Pochopte svou konstituci


Všechny tyto sezónní rady jsou pravdivé, avšak chcete-li skutečně být zdraví, je důležité znát svou konstituci (tedy s jakým sklonem ke zdravotní nerovnováze jsme se již narodili) plus svou chronickou patologii (tedy jakou energetickou nerovnováhu jsme na základě své konstituce svým životem v těle vytvořili). Podle toho se pak můžete věnovat orgánům, které jsou v této sezóně nejaktivnější a je záhodno se o ně nejvíce starat, protože jejich nemoci můžeme zrovna V této době vyléčit nejlépe, ale také jim nevhodným chováním a dietou nejvíce ublížit (na jaře jsou to orgány dřeva - játra, žlučník, v létě pak orgány ohně - srdce, perikard, tenké střevo, trojitý zářič).


Snažte se o harmonický střed


Podle čínské medicíny všechny nemoci pocházejí z nerovnováhy sil jin a jang v těle. Proto se naučte sledovat, zda se vaše životní prostředí, tempo života, výživa i emoce vyznačují rovnováhou jin a jang. Z hlediska dietetiky vám k tomu pomůže třeba kniha Ludmily Bendové Čínská dietetika v moderním světě. Doporučujeme také online kurz Romana Řežába - Fáze života z pohledu pěti elementů.Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.