Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Příprava na zdravou menopauzu. Co dělat, když je vám 20+, 30+, 40+? (Anastasia Shuraeva | Pexels)

Příprava na zdravou menopauzu? Co dělat, když je vám 20+, 30+, 40+. Houby proti HPV. Jak žít v harmonii s přírodou?


Autorka: Erika Hájková

Horko, úzkost, špatný sex či řídnutí kostí. Tyto a další příznaky symptomy blížící se menopauzy nejsou ani „zdravé“, ani „běžné“ či „normální“ a dá se s nimi leccos dělat. Čínská medicína má ženám v tomto ohledu co nabídnout. Nejen jako doplněk ke klasické hormonální terapii či její náhradu, ale také jako prevenci. Jak se dívá na ženské stárnutí a jak nám může pomoci?


Přechod už od narození?

Jak říká evropský nestor čínské medicíny Giovanni Maccioccia, příčinou číslo jedna je u menopauzálních potíží stres, přepracování, případně nevhodná strava a kouření, a to v nejméně deseti letech před nástupem klimakteria (přechodu). Vzhledem k tomu, že se ženská esence a tělo vyvíjejí celoživotně, se do jisté míry na zdravé menopauze podílí už životní styl v dětství.

Ostatně, také evropská medicína ví, že menopauza je procesem, který začíná už před narozením. Ženský plod v děloze má totiž ve vaječnících již „hotová“ vajíčka, kterých je dokonce několik milionů! V průběhu života se tento počet sníží až na několik tisíc, takže reprodukční schopnosti nám vlastně neustále ubývají. Teprve poté ale přichází „skok“ přechodu, s jeho hormonálními a dalšími změnami.

Čínská medicína se o podobném vývoji (po svém) zmiňuje už ve dva a více tisíc let starých traktátech. Vývoj ženského těla a cyklu vnímá v rámci vývoje ledvinové esence – což je téma, o kterém si ještě povíme příště.

Je to vývoj v zásadě přirozený – celý život je tak trochu „přechod“ z jednoho stavu do druhého. Pokud ale nežijeme správně, zaděláváme si na potíže, které menopauzu mohou, ale nemusejí doprovázet. Kromě zmíněných návalů horka, vaginální suchosti či osteoporózy jsou to špatná kvalita pleti a vlasů, nespavost, úzkosti, bolesti hlavy a výkyvy nálad. Jak se tedy na menopauzu připravit, aby proběhla v klidu?


20+: Spaní, silná menstruace i HPV vakcína

Každá zdravá mladá žena kolem dvacítky by měla „myslet na zadní kolečka“ a dívat se nejen k tomu, jak má (pokud chce) počít zdravé děti. Pokud se jí například povede osvojit si zdravý návyk včasného odchodu do postele (nejlépe kolem deváté), dělá pro své tělo úžasnou věc – která se jí navíc extrémně vyplatí v druhé polovině života. Obnovuje si totiž krev a uchovává ledvinovou esenci.

Kromě toho by naše mladice měla brát menstruační cyklus nikoli jako otravnou, zdržující „povinnost“ či dokonce „kletbu“, při níž se nedá sportovat (jak nám to podsouvají reklamy, které zdůrazňují, že si menstruace „dělá, co chce“ a vůbec na nás nemyslí), ale jako důležitý indikátor stavu jejího těla a duše.

Častým problémem mladých dospělých dívek je silná či bolestivá menstruace, která opravdu není normální a je řešitelná. Docela k tomu stačí úprava životního stylu a diety, případně akupunktura a byliny. Pokud žena vyřeší své problémy ve dvaceti, má našlápnuto na zdravý život. A vůbec k tomu nepotřebuje hormonální antikoncepci. Mimochodem, praktik čínské medicíny pomůže i ke zvládnutí problémů s pletí či výkyvů nálad a psychiky, typických pro tohle období.

Na zvláštní článek by pak vydalo doporučení, ať žena zváží spornou vakcinaci proti HPV. Gynekologickému zdraví zato jistě napomůže užívání houbové výživy, třeba houba coriolus versicolor, neboli outkovka pestrá, prokazatelně působí proti viru HPV i nádorům děložního čípku.


30+: PMS, stres, pitný režim, mindfullness


Kolem třicítky a po ní by měla naše dívka „dostat rozum“ – tedy chce-li se vyhnout nejen různým zdravotním problémům, ale také menopauzálním obtížím. Častým problémem třicátnic je přepracování a totální vyčerpání, ať už z důvodů budování kariéry, nebo snahy o skloubení rodiny s prací. Extrémně trpí játra, která nesnášejí stres – a jejichž jinové složky jsou často vyčerpané.

S některými závazky v životě lze pohnout těžko. Rozhodně ale lze přestat kouřit (při odvykání pomůže třeba ušní akupunktura, nebo tinktura z ovsa setého), hodně omezit pití kávy, která vyčerpává žaludeční jin, ledviny i srdce.

Kávu si nechte na oslavu – během dne si místo ní navykněte popíjet horkou vodu a odvar z chryzantémy a kustovnice. Lze zařadit pravidelnou meditaci, jógu nebo mindfullness proti stresu a jemný pohyb. Stačí třeba deset až patnáct minut denně. Podobné návyky (spolu s bylinami a akupunkturou) mimo jiné pomohou proti PMS, které trápí podle některých statistik až 80% žen v tomto věku.

Postupně lze také mířit k menší přepracovanosti. Pokud to jde, je dobré se sladit s menstruačním cyklem a plánovat si život, jak to jen jde, podle něj – například při menstruaci první den odpočívat a věnovat se lehčím pracovním úkolům (nejde-li to, zkuste odpočívat alespoň před či po).

Ostatně, dnes už se běžně všude říká, že lepší mámou, výkonnější zaměstnankyní i originálnější podnikatelkou budete odpočatá! Především vám ale takové změny pomohou nevyčerpat předčasně ledvinovou esenci.


40+: posilujte, ale s mírou! Masáž pro krásu

Kolem čtyřiceti let už si většina žen stárnutí uvědomí. Je znát na kvalitě vlasů, kůže i hladině energie. Čínské přísloví říká, že „ve čtyřiceti jsou ženy krásné jako květiny“. Jako květiny ovšem také uvadají, pokud o sebe nepečují! Především pro čtyřicátnice a starší je pokladem kosmetická akupunktura, ale také kosmetická masáž kvá-ša (guasha), prováděná nefritovou nebo kostěnou destičkou. Nejen, že je extrémně příjemná – také omladí pleť, často skutečně o desítky let.

Kolem čtyřicítky (pokud ne dříve) také začíná jinak fungovat metabolismus. Slezina „nestíhá“ a každé sousto navíc jako by se ukládalo. Proto je důležité zařadit pravidelné posilování svalů, nejen, ale i takzvaného „středu“ (core). Svaly podle čínské medicíny funkčně souvisí se slezinou, která vše v těle drží na svých místech. Poděkují vám nejen vaše záda, ale i slezina, s níž souvisí vše, včetně dostatku krve a energie – ale také třeba pružnost a kvalita cév, slezina totiž krev drží v jejích drahách. Pomáháte tedy nejen své štíhlosti, ale i srdci.

Stejně důležité je ale to se cvičením nepřehánět. Kolem čtyřicítky má obvykle žena docela „páru“ – ale pokud tělo přetěžuje při sportu, pozná to minimálně v menopauze, protože si vyčerpá ledviny.


Meditace a rituály (nejen) po čtyřicítce


Cvičení je však rozhodně lepší než různé diety. Čtyřicátnice udělá pro štíhlou linii i sebe nejlépe, pokud bude snídat teplé snídaně (skvělá je rýžová kaše) a vynechá čtení a sledování televize u jídla. Co si takhle z jídla udělat malý rituál?

A když už jsme u rituálů, samozřejmostí by mělo být v tomto věku umět odpočívat. Někdo potřebuje k odpočinku masáž, nejlevnější a nejlepší variantou je ale naučit se nedělat – nic. I ty nejzaměstnanější a nejchudší z nás mohou vyšetřit aspoň hodinku týdně, kdy si dají nohy nahoru a jen tak – budou. Můžeme si k tomu uvařit i tu kávu (pokud ji nekonzumujeme pravidelně a jsme jinak zdravé, jednou za týden nás rozhodně nezabije), zdravější varianta je samozřejmě káva obilná.

Dobré by bylo na nic se nedívat ani nečíst. Pokud neumíme odpočívat a nechat myšlenky plynout, můžeme třeba soustřeďovat dech i myšlenky do oblasti ledvin a podbřišku a pocitově je plnit teplem a laskavou, klidnou energií. Malou „meditaci“ zakončíme tím, že si pět minut oběma rukama třeme bederní oblast podél páteře. To dodá energii a teplo našim ledvinám.


Jak být v harmonii

Všechna výše popsaná doporučení jsou opravdu jen orientační. Zařadili jsme si je do životního období, kterému nejčastěji u žen odpovídají. Ve skutečnosti ale udělají všechna dobře všem, bez rozdílu pohlaví a věku. Zařadit je samozřejmě mohou i ženy, které už klimakteriem procházejí.

Všechna totiž směřují k vyváženému a harmonickému životu, který je ideálem čínské medicíny. Ten zahrnuje citlivost k sobě, emoční hygienu a přizpůsobení své aktivity, jídelníčku a celého života jak rytmům a stavu svého těla, tak období a energii v přírodě kolem. To vůbec neznamená rezignovat na transformaci, kariéru nebo p(r)ožitky – spíše si vytvořit základ, k němuž se po období většího vypětí zase vrátíme.

Pokud trpíme nějakým zdravotním problémem, obvykle potřebujeme víc než tento základ. V tom případě bychom měli navštívit ordinaci praktika čínské medicíny, absolvovat dostatečný počet sezení akupunktury a připravit se na dlouhodobé užívání bylin. Bohatě se to vyplatí.



Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.