Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Starověké čínské léčebné techniky účinně ulevují od bolesti zad. (kevin120415 / Pixabay)

Starověké čínské léčebné techniky účinně ulevují od bolesti zad


Autorka: Dr. Serene Fengová

Chronické bolesti zad jsou častým onemocněním, často způsobeným nesprávným používáním nebo nadměrným zatěžováním těla při každodenních činnostech. Může se jednat o přitěžující a dokonce invalidizující stav, nicméně tradiční čínská medicína má klíč k úlevě.

Vezměme si následující příběh: Muž ve věku 63 let, který se živí jako řidič, řídí pět hodin denně a téměř deset let trpí bolestmi zad. Jeho kamarád mu doporučil, aby vyzkoušel akupunkturu, protože podle jeho zkušeností dokáže účinně ulevit od bolesti.

Při návštěvě lékaře řidič od začátku zdůrazňoval: Nechtěl žádnou masáž, protože mu způsobuje bolest, a nechtěl žádné čínské medikamenty, protože mají hořkou chuť. Chtěl jen vyzkoušet akupunkturu – tečka.

Příznaky a konzultace

Účelem akupunktury je upravit nerovnováhu způsobenou hlenem, přetížením nebo stagnací čchi (životní energie) v těle.

Řidič se prezentoval jako člověk s nadváhou, měl silný povlak na jazyku, příznaky blokády hlenu a sedavou bederní páteř s výhřezem bederní ploténky – zjištěno, že se jedná o místo nerovnováhy a blokády v jeho těle.

Byl léčen akupunkturou, gua-ša a baňkováním v zadní části pasu, aby se odstranila vlhkost a posílila ledvinová čchi.

Gua-ša je terapie tradiční čínské medicíny, která spočívá ve škrábání kůže masážním nástrojem za účelem zlepšení krevního oběhu. Tato starobylá čínská léčebná technika nabízí jedinečný přístup ke zlepšení zdraví a řeší stavy, jako je chronická bolest.

Baňkování je terapie, při níž se na kůži na několik minut přikládají speciální baňky, které vytvářejí sání. Baňkování řeší bolest a záněty, příznivě ovlivňuje průtok krve a navozuje stavy uvolnění a pohody.

Základní látky života

V tradiční čínské medicíně jsou čchikrev a tekutiny nejdůležitější základní látky nezbytné pro život. Pojem čchi lze chápat jako životní energii, která tvoří život v těle.

Pokud nejsou čchikrev a tekutiny správně transformovány a transportovány, hromadí se v těle vlhkostVlhkost se při delší přítomnosti sráží v hlen.

V tradiční čínské medicíně je vlhkost patogenním faktorem, spojeným s tím, co je lepkavé, těžké, pohybuje se směrem dolů a zpomaluje činnost.

Žádná bolest po léčbě

Po dvou návštěvách léčby řidič uvedl, že již necítí žádnou bolest ani při řízení. Jestliže se kdysi kvůli bolesti a nepříjemným pocitům bál nasednout do auta, nyní se mohl soustředit na svou práci.

Nyní je řidič spokojeným pacientem, ve čtvrtém týdnu se vrátil na odtučňovací kúru a má v plánu absolvovat další rekondici ledvin a jater.

Pacientovi byla předepsána potravinová terapie, jejímž cílem bylo především vyživovat jeho játra a ledviny. Pokračující léčba je zaměřena na zlepšení jeho stravy, použití akupunktury k odstranění hlenu a zavedení cvičebních režimů.

Léčba se v různých případech liší

V tradiční čínské medicíně existuje celá řada léčebných postupů při bolestech dolní části zad. Některé z nich přinášejí výsledky během jedné návštěvy akupunktury, zatímco jiné jsou citlivější na jiné léčebné metody.

Pokud je bolest výrazná, tradiční čínská medicína ji léčí přímo – po jejím potlačení se pak zkoumá příčina bolesti. Pacienti jsou vedeni k tomu, aby si spolu s péčí praktika osvojili sebeuvědomění každodenních návyků, které mohou být hlavní příčinou bolesti nebo nepohodlí. Tím, že se naučí udržovat se v kondici a pečovat o sebe, se stav těla účinněji zlepšuje.

Zdroj: The Epoch Times


Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.