Autorka: Erika Hájková
Blíží se Mikuláš a s ním báječná vůně
mandarinek. Většinu lidí tahle vůně uklidňuje a povznáší.
Možná to není jen vzpomínkou na dětství a punčochy plné
dobrot.
Citrusové vůně se používají k navození dobré nálady, soustředění, ale také k ozdravení prostoru, protože působí antibakteriálně a antivirově. Ovšem s ovocem samotným je to trochu složitější. Rozhodně nejde říci, že jsou mandarinky a citrusy obecně „zdravé“.
Každý musíme jíst jinak
To říká západní, analytický přístup, který rozebírá každou potravinu na složky vitamínů, minerálů, a tak dále. Přístup, který se dívá na účinek jednotlivých chemických látek v laboratoři.
Čínská medicína v souladu s čínskou filosofií ovšem učí, že „zdravé“ je individuální kategorie. Záleží na stavu konkrétního jedince i kolem panujících podmínkách. Kromě toho čínské bylinářství (které nedělá rozdílu mezi bylinou a jídlem, což je jedině správné) přiřazuje různým potravinám nejen účinky na některé orgány či meridiány k nim příslušející.
Také se podrobně dívá na to, co dělá jejich chuť s naším tělem – což je úzce provázané právě s účinky na orgány a dráhy. Současně zkoumá i takzvanou teplotní povahu dané potraviny, tedy zda celkově organismus (či jeho části) zahřívá nebo ochlazuje.
Hrozí poškození sleziny?
To je u exotického ovoce obecně a citrusů speciálně právě trochu problém. Ochlazují, takže v zimě logicky není jejich konzumace úplně nejlepší. Navíc se jejich chladivý účinek primárně soustřeďuje do zažívacího traktu. Některé jeho části, třeba žaludek, mají kyselé a šťavnaté jídlo rády. Citron na lačný žaludek navíc alkalizuje trávení.
Hlavním „poškozeným“ je při přílišném nebo nevhodném požívání citrusů ale naše slezina, která udržuje „ohníček“ trávení v chodu, aby správně metabolizoval potravu. Slezina přináleží živlu země a je tudíž, stejně jako její „patronka“ náchylná na vlhko a chlad – pak se mění v rozbředlou bažinu a trávení a ostatní metabolické procesy, především výroba energie čchi, přestávají fungovat. Každému je asi jasné, že bez energie není nic – ani imunita. Slavná rovnice pomeranče = dobrá imunita tedy platí jen s velkými výhradami.
Grep: univerzální lék nejen pro těhotné
Určitě bychom si měli odpustit citrusový džus ráno nalačno – pokud zrovna neřešíme kocovinu. Na tu je skvělá kombinace grepového džusu a olivového oleje. Grepová šťáva je také neocenitelný pomocník těhotných. U těhulek řeší nevolnosti, říhání a zvracení. Také v těhotenství zvyšuje chuť k jídlu.
Grep vůbec má spoustu skvělých vlastností, a snad nejlepší na něm je to, co obvykle nemáme moc rádi – hořká bílá dužina a semínka. Dužina grepu má z hlediska čínské medicíny teplou povahu a sladkou a hořkou a pikantní chuť. Harmonizuje slezinu (jak už možná víte, v čínském pojetí slezina zahrnuje i slinivku), takže léčí nadýmání a zahlenění, a to včetně toho v plicích, způsobeného horkem či chladem. Čaj z dvacet minut vařené bílé dužiny v kombinaci se šťávou snižuje horečku a je skvělou léčbou při rýmě a nachlazení.
Extrakt ze semínek grepu je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Můžeme ho užívat i preventivně, pokud například jedeme do některé z jižních zemí a chceme se vyhnout trávicím obtížím. Likviduje ale i plísně, a dokonce i stafylokoky a streptokoky.
Jen pozor – dost silně vysušuje. Pokud trpíte příznaky suchosti či nedostatku jin (suchá kůže, sucho v ústech, žízeň, vyhublost), pak s ním raději opatrně. Silné přírodní antibiotikum je třeba i hřebíček a oregano, takže zkuste raději je.
Mandarinka je skvělá na kašel
Obecně všechny citrusy jsou skvělé na rozhýbání stagnující energie v těle a práci s hlenem. Nejinak to má mandarinka, s níž jsme náš článek začali. I u ní ale platí, že chceme-li z ní v zimě mít to nejlepší, měli bychom použít něco, nač obvykle nemyslíme – a sice její kůru.
Sušená mandarinková kůra, čínsky čchen-pi (chenbi v přepisu pinyin), je především skvělá na harmonizaci trávení. Podporuje slabé trávení, které se nehýbe, a rozbíjí stagnaci potravy v žaludku. Působí tudíž i proti zvracení a nevolnosti. Pomáhá potravě posunout se zažívacím traktem tam, kam má. Její další doménou je přeměna hlenu v plicích – doménou jejího působení je především vlhký, produktivní kašel.
Pokud najdeme v čínské lékárně léčivo zvané ťü-chung (juhong), pak jde rovněž o mandarinkovou kůru, ale pouze o její oranžovou část. V této úpravě se její účinek více soustředí na plíce, v nichž pracuje s hlenem, než na trávení.
Pokud se mandarinková kůra usuší ještě zelená, jsou její účinky podobné, ale mnohem drsnější. Spíše rozptyluje stagnace, než aby harmonizovala. Používá se proto u těžších případů stagnace potravy v žaludku. Také se s ní výborně léčí bolesti v podžebří a hernie, protože její rozptylující účinek pomáhá rozhýbat stagnaci jaterní čchi, která podobné problémy obvykle způsobuje.
Léčivá kaše pro (skoro) každý žaludek
Nejlepší způsob požívání citrusů v zimě je tedy dát si sušenou kůru čchen-pi do rýžové kaše, takzvaného kondží.Pro toho, kdo se ještě s kondží (congee) nesetkal, dodejme, že jde o rýži, rozvařenou pomaličku na mírném plameni na kaši v pěti- až šestinásobném množství vody.
Možná to nezní úplně lákavě, ale pomalým vařením se naruší chemické vazby v zrncích, takže je celek výtečně stravitelný. Kromě toho se do jídla dostane mnoho jangové energie. A o to nám jde nejen v zimě – dodat tělu hodně energie, aniž bychom zatížili již tak dost namáhaný střed.
Pokud kondží vaříme s mandarinkovou kůrou čchen-pi, stává se úžasným posilovačem pro děti s věčnými soplíky či malým apetitem i postarší tlouštíky s malou chutí k jídlu i k pití. Ale vlastně je dobrá pro nás všechny.
Vzhledem k modernímu stylu života má nějakou formu hlenu skoro každý z nás. Pozor by si měli dát jen starší, hodně štíhlí lidé trpící na suchost, ukazující na prázdnotu jin. Mimochodem, mandarinkovou kůru ve variantě zelené, tedy ťü-chung, raději sami nepoužívejte, Její účinky jsou opravdu silné a své místo má spíše v medicinálních směsích).
Jak na citrusy i zdravou nadílku
Pokud chceme konzumovat citrusy čerstvé, pak s rozmyslem, když jsme zdraví, spíše v jinové části dne (večer). Skvělé jsou také například při horečce, kdy se opravdu zchladit potřebujeme. Osoby, které trpí na již zmíněnou prázdnotu jin si jimi mohou doplňovat tekutiny.
A děti, které už desetiletí dostávají mandarinky v mikulášských nadílkách? Pokud jsou jinak v pořádku, může jim sem tam jejich konzumace nějakého citrusu, zvláště bio a organického, třeba přímo z Řecka a čerstvě utrženého, udělat dobře.
Musíme na děti ale dávat pozor. Jejich slezina a živel země v těle se totiž dosud vyvíjejí a je snazší je zachladit než u dospělých. Pokud vaše dítě touží po kvantech tropického ovoce, může v sobě mít také nějakou horkost, například v žaludku.
Takže v hypotetické „zdravé“ mikulášské punčoše podle TČM by ideálně mělo být obojí: mandarinky i jejich kůra. A měli bychom ji nadělit nejen dětem.
Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).
Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.