Union of Proponents of Tradicional Chinese Medicine
UPTCM
Prostě si – nejméně počínaje čtyřicítkou – udělat každý den prostor pár minut, kdy nic nemusím, nic nedělám – třeba si jen uvařím čaj a sleduji, jaké je počasí za oknem. (Natalie Bond | Pexels)

Zdravá menopauza: Základní návody na doma. Pět nezbytných technik (nejen) v klimakteriu


Autorka: Erika Hájková

Jak čínská medicína pomáhá ženám v přechodu čili klimakteriu? O tom jsme si povídali už minule, stejně jako jsme v jiném předchozím článku radili, jak se na menopauzu připravit už od mládí, tak, aby nás obtíže spojené s ní pokud možno minuly.

Říkali jsme si, že různé techniky čínské medicíny, třeba masáž guasha, mohou výrazně pomoci – ale že ačkoli jsou jednoduché, obvykle je lepší se je učit ve spolupráci s praktikem čínské medicíny. Ten nám současně doporučí správnou stravu a životní styl, včetně cvičení přesně podle našeho momentálního stavu a konstituce. Některé techniky jsou skutečně jednoduché a naučit se je lze hned. A o nich si povíme dnes.


Jemná masáž probudí dráhy k životu

Velice příjemná a téměř bez jakýchkoli rizik je třeba masáž poklepáváním, čínsky pchaj-ša. Stačí k ní použít ruku se spojenými prsty, z níž uděláme „mističku“. Touto mističkou si jemně poklepáváme na kůži. Začneme na vnitřní straně paží u podpaží, pomaličku se přesouváme níže. Když dorazíme až ke dlani ruky, otočíme směr a po vnější straně ruky pokračujeme zase nahoru.

Když zvládneme takto namasírovat obě ruce, třeme si hřbety rukou bedra podél páteře, dokud neucítíme teplo. Pak rukama v pěst důkladně „naklepeme“ hýždě a pokračujeme na nohou – tady postupujeme naopak nejprve dolů po vnější straně nohou a nahoru po vnitřní.

Důvodem změny směru poklepávání na nohou oproti masáži rukou je to, že akupunkturní dráhy, které tímto poklepáváním zasahujeme, nejsou jen „úsečky“ z bodu A do bodu B. Tvoří v našem těle provázanou síť, přičemž energie jedné dráhy se na špičkách prstů setkává s dráhou následující.

Masáž zakončíme jemným poklepáváním na břiše, kde postupujeme po směru hodinových ručiček, můžeme jemně pěstí poklepávat i na hrudní kost.

Jemnost a naslouchání vlastnímu tělu je nutno respektovat i zde. Pokud bychom do sebe „bušily“ bez rozmyslu a násilně, i pchaj-ša nám může z drah vypustit energii. Jinak ale jde o techniku, která nás celkově harmonizuje. Pro svůj stimulační energetický účinek se doporučuje zvláště ráno.


Meditace pro zdraví


Když jsme u jemnosti a naslouchání – ostatně výsostně jinových, ženských kvalit, kterých se v naší společnosti citelně nedostává – základní praxí svépomoci při jakémkoli problému je meditace. Obzvláště nepostradatelná je v případech, kde je základem našich potíží vyčerpání jin. Což je obvykle právě případ klimakterických obtíží. Začít můžeme klidně pěti minutami denně a postupně přidávat, třeba po měsíci pět minut.

Pokud máme problémy zklidnit se tak, abychom na meditačním polštářku vydržely i oněch pět minut, můžeme na začátek zkusit dechové cvičení. Nadechneme se nejprve třikrát zhluboka nosem a vydechneme ústy, abychom trochu plíce „rozcvičily“. Poté se pětkrát zhluboka nadechneme. Při výdechu si představujeme, že naše energie směruje do podbřišku a oblasti ledvin. Můžeme si představit úsměv, který se nám pomalu rozklene od jedné pánevní kosti ke druhé.


Akupresurní bod nejen na zklidnění

Ke zklidnění může napomoci i akupresura, tedy stimulace akupunkturních drah tlačením prstem ruky nebo nějakým předmětem, třeba tužkou s gumou na konci. K uklidnění bolestí hlavy, rozrušení, ale i dalších symptomů může pomoci třeba bod sin-tien (xingjian), druhý bod dráhy jater, který najdeme na nártu nohy tam, kde se stýká palec s ukazováčkem.

Sin-tien pomáhá v případě jaterního ohně, horkosti v krvi a vnitřního větru. Což jsou stavy, které mohou vést například k bolestem hlavy s červenýma a slzícíma očima, neklidu a nespavosti, krátkým menstruačním cyklům či příliš silným menstruačním krvácením, nevolnostem apod.

Protože ale také pomáhá játra vyživovat, v každém případě zlepšuje jak kondici našeho metabolismu, tak naši emoční rovnováhu. S níž jsou podle tradiční čínské medicíny játra nerozlučně spjata.


Výživa (nejen) pro ledviny i játra

Vyživovat své orgány samozřejmě musíme nejen skrze akupresuru, ale především pomocí správné stravy. V případě menopauzálních potíží cílíme na potraviny, které nám pomohou doplnit esenci i jang ledvin, případně nám pomohou vyživit játra a pročišťovat horkost.

Takovými potravinami jsou třeba vývary, především ty z kostí a mořských řas. Ideálně bychom je měly jíst několikrát týdně. Velmi zdravé je naučit se snídat některé dny polévku, třeba miso, připravené právě do vývaru z řas. Důležité je také dostatečně pít, příliš nesolit.

Z obilovin nám určitě udělá dobře ječmen, slzovka, ale i kvalitní pšenice (například špalda), skvělá je také černá rýže. Ledviny podporují i luštěniny, z nichž především fazolky adzuki a černé fazole i černou čočku bychom se měly naučit zařadit do našeho jídla. Taktéž může zařadit oříšky a semena, kvalitní oleje, případně mořské plody.

Z ovoce jsou obecně skvělé lesní plody, vše, co má černou nebo modrou barvu, včetně vinných hroznů. Ale prosím – nezkvašených! Jednou z věcí, kterých by se měla žena v klimakteriu, trpící návaly, rozhodně vyvarovat, je konzumace vína a alkoholu obecně. Alkohol je čistý jang a osobám, trpícím na prázdnou horkost (která stojí za klimakterickými návaly) spíše horkosti přidá. To, že třeba krátkodobě pomůže s výkyvem nálady nebo spánkem, nevyváží dlouhodobý negativní účinek, který na tělo má.

Co naopak zařadit můžeme, jsou různé „superpotraviny“ typu kustovnice, o níž se v Číně říká, že zařídí mladistvý vzhled i stoletým. Zajímavá je i rehmánie lepkavá, která si v čínském jazyce vysloužila jméno „dlouhý život pro zdraví“.


Nic


Úplně nejdůležitějším návykem, který si pro své zdraví v průběhu namáhavé menopauzy můžeme osvojit, je ale nedělat nic. Vůbec nic, dokonce ani meditovat. Prostě si – nejméně počínaje čtyřicítkou – udělat každý den prostor pár minut, kdy nic nemusím, nic nedělám – třeba si jen uvařím čaj a sleduji, jaké je počasí za oknem. Možná to zní jako banální doporučení, ale má pozoruhodné zdravotní i psychické benefity. Ostatně, stejně jako všechny výše zmíněné techniky funguje nejen v klimakteriu. Zkuste – uvidíte!



Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.