Union of Proponents of Tradicional Chinese Medicine
UPTCM
V rámci dobrých návyků mohou pro svůj komfort ženy, trpící symptomy přicházející menopauzy, leccos udělat i doma. (RODNAE Productions | Pexels)

Co si s menopauzou nespojíme. Potíže nejsou normální! Může je mít i muž? Nové studie potvrzují starou moudrost TČM


Autorka: Erika Hájková

Menopauza měla donedávna příchuť tabu. I dnes množství žen zažívá symptomy, které si s menopauzou, případně klimakteriem (obdobím před menopauzou) vůbec nespojí. Ještě méně se ví, jak pozitivní roli může při úlevě od nich a zdravém průchodu touto velkou ženskou transformací sehrát čínská medicína.


Co všechno si s menopauzou nespojíme

Většina žen si vybaví, že příznakem blížícího se přechodu jsou návaly horka, které zažívá tak či onak až 85 % žen před menopauzou. Mluví se také o řídnutí kostí či suchosti pokožky, vlasů a sliznic, které jsou spolu s nízkým libidem příčinou zhoršení sexuálního života. Méně se už ví, že může být klimakterium spojeno s močovou inkontinencí, nespavostí, výkyvy nálad, bolestmi hlavy nebo úzkostmi, přecházejícími dokonce do paniky.

Nevíte ani, jak bych byla ráda o menopauze věděla víc – měla jsem dvaatřicet různých symptomů, které se k ní vztahují a netušila jsem to. Ovládala mě úzkost, v noci jsem nespala, pronásledovaly mě bolesti hlavy i zamlžené myšlení. Brečela jsem u všeho, včetně seriálu Eastenders! Tři měsíce jsem nevylezla z domu,“ stěžovala si britskému deníku Telegraph krásná britská hudební producentka Meg Mathews.


Mít potíže není přirozené!

Žádný z těchto symptomů není na rozdíl od přechodu „přirozený“, nebo „normální“. Substituční hormonální léčba (HRT), kterou nabízí klasická medicína, přitom také není bez rizik – podle některých zdrojů například tři nejčastěji předepisované formy HRT všechny zvyšují riziko rakoviny prsu. Nepanikařte ovšem, pokud již HRT užíváte. Statistika není všechno a své zdraví je možno vždycky nějak podpořit. Například čínskou medicínou.


Studie potvrzují starou moudrost

Čínská medicína má přirozená řešení některých menopauzálních problémů. Gynekologie a pediatrie jsou obecně odvětví v tradiční čínské medicíně velmi dobře rozvinutá a léčebné postupy se tu tradují už tisíce let. Moderní věda v současnosti zjišťuje, zda tradiční čínské metody souhlasí s jejím pohledem na svět. Ohledně klimakterických obtíží rozhodně dospívá k tomu, že ano. Podívejme se namátkou:

Dánská studie, provedená na 70 ženách a publikovaná v prestižním British Medical Journal, porovnávala účinek akupunktury u žen s návaly s kontrolní skupinou, která akupunkturní ošetření nedostala. Ženy, které byly ošetřovány akupunkturou, méně trpěly na návaly i na další klimakterické symptomy, jako jsou řídnutí vlasů a suchost pokožky, lépe také spaly a byly v lepší náladě.

Australská studie z roku 2019 zase hodnotila 19 studií, sledujících bezpečnost a efektivitu čínských bylin při léčení menopauzálních potíží a došla k závěru, že jsou tradiční čínské byliny jak bezpečné, tak efektivní.

Do třetice uveďme západní výzkum, který se zaměřil i na tradiční čínskou masáž guasha, prováděnou nefritovou destičkou. Guasha je obecně dobrá na odstranění horkosti z těla a povzbuzení látkové výměny. Je poměrně snadné se ji naučit, v Číně je běžné ji užívat v rámci domácí samoléčby akutních onemocnění.

Čínská studie sledovala osmdesátku žen s klimakterickými problémy, které docházely na 15 minut trvající ošetření masáží guasha jednou týdně. Což není moc. Přesto ženy uváděly citelné zlepšení návalů horka, nespavosti, úzkosti i špatné nálady, únavy a bolestí hlavy.


Může mít stejné potíže i muž?

Čínská medicína symptomy menopauzy vidí především jako důsledek vyčerpání jin i jangu ledvin (souvisejícím s přirozeným úbytkem ledvinové esence), často se také připojuje vyčerpání krve a její stagnace, vyčerpání dalších orgánů (jater, srdce, sleziny), prázdné horko nebo hromadění hlenu či různé další potíže.

„Vtip“ spočívá v tom, že čínská medicína tyto kategorie chápe jako metabolické problémy, které se mohou objevit kdykoli a (téměř) u kohokoli, když se jeho či její orgány vyčerpají. Pomocí tohoto „vyššího společného jmenovatele“, který přirozeně plyne z filosofie a světonázoru, které jsou jejím základem, tak umí TČM řešit i potíže s menopauzou.


Změna není zdarma

To neznamená, že je řešení „instantní“ – vůbec ne! Ke stanovení diagnózy je obvykle třeba návštěvy praktika, který zvolí kombinaci změny životního stylu, jako je dieta a cvičení, s akupunkturním ošetřením, užíváním bylin, případně masáží či dalšími metodami. Připravit se musíme obvykle na proces v řádu měsíců, ačkoli některé pacientky pociťují výraznou úlevu už po prvním ošetření.

Žádná změna navíc nebývá zcela „zdarma“ – musíme v sobě alespoň časem najít dostatek energie a rozhodnosti k tomu, změnit některé návyky, které nám nesvědčí, a naopak zavést jiné, zdravé. K tomu se velmi dobře osvědčuje metoda kaizen – tedy postupného zavádění návyků. V rámci dobrých návyků mohou pro svůj komfort ženy, trpící symptomy přicházející menopauzy, leccos udělat i doma.


Guasha – masáž destičkou ozdravuje

Můžeme zkusit právě již zmíněnou masáž guasha: pokud se naučíme základní tahy, můžeme si samy dlouhými tahy shora dolů masírovat krk, a také hrudník od hrudní kosti vně. Techniky guasha masáže se u nás lze naučit v kurzech, které probíhají i u nás (jeden z těch dobrých třeba tady – osobně ozkoušeno).

Úplné základy jsou vidět i v následujícím videu, které se týká kosmetické masáže. Je ale obecně lepší, pokud si držení destičky a správné tahy vyzkoušíme v praxi pod vedením někoho zkušeného. K masáži zad (která je pro úlevu od symptomů horkosti, jako jsou neklid, nespavost a návaly, ideální) navíc budeme potřebovat další osobu.


Raději navštivte praktika

U masáže guasha si musejí dávat pozor hodně vyčerpané osoby – přece jen jde o techniku, která z nás vypouští energii. Většinou jde o čchi, která v nás nemá co dělat, pokud to ale přeženeme, nebo máme čchi málo, můžeme si „vypustit“ i čchi řádnou. Nejlepší je intenzitu a délku masáže konzultovat opět s praktikem TČM.

To neříkáme proto, abychom podporovali českou ekonomiku a praktiky TČM. Čínská medicína je léčebné umění, jehož praxe se formovala několik tisíc let. Její techniky jsou v základu půvabně jednoduché, ale stojí za to se je naučit správně.

Za prvé proto, aby skutečně měly žádaný účinek a nefungovaly jen někdy či jen náhodou, za druhé proto, že když si dáme práci pochopit základy čínské medicíny, získáme nástroj, kterým sobě i své rodině a svému okolí můžeme jednoduše pomoci ve velmi široké paletě životních situací. Ideální je do čínské medicíny pronikat postupně, po velmi malých krůčcích, ale vytrvat.



Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.