Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Procházky v přírodě pro játra i oči. (Jill Wellington | Pixabay)

Jarní recept čínských klasiků? Take it easy. Tři symptomy stagnace jater. Jak na depresi, alergii i jarní únavu


Autorka: MUDr. Ludmila Bendová

Představujeme další díl z cyklu pořadů o čínské medicíně. Nyní čítá již přes sto dvacet pokračování a vysílají jej poslední dva roky rádia Color a Hey každé pondělí v rámci pořadu Barevný svět.

UPTCM na pořadech skrze své příznivce a podporovatele organizačně spolupracuje. Představují přesně to, co si klademe za cíl: jednoduchým způsobem vysvětlují základní principy čínské medicíny. A přidávají důležité praktické tipy pro každého, kdo chce s pomocí čínské medicíny udržovat své zdraví.


V textu níže se dozvíte:


Motto:

Tři jarní měsíce značí rozlévání a šíření. Nebesa a Země společně vytvářejí život; deset tisíc živých bytostí prosperuje a vzkvétá. Choďte spát později a vstávejte brzy. Procházejte se po dvoře dlouhými kroky, s rozpuštěnými vlasy a uvolněným oděvem, aby se vaše mysl otevřela životu. Dávejte život, nezabíjejte. Dávejte namísto braní. Odměňujte a netrestejte. To odpovídá povaze jarní čchi a prospívá životu. Pokud nejednáme v souladu s touto moudrostí, poškozujeme svá játra. V létě tím způsobíme v těle přílišný chlad a nebudeme mít jak podporovat svůj růst.

                                                                                                   - Vnitřní kniha Žlutého císaře


Dřevěný březen?

Tak už tu konečně je – jaro! Že to venku zatím tak nevypadá? Podle čínského chápání se ovšem již od poloviny února jaro připravuje ve startovních blocích jako atlet, jehož výbušná síla už brzy vystřelí ke sprinterskému závodu. Co na tom, že u nás se říkávalo „únor bílý, pole sílí a březen, za kamna vlezem“. I naši předci věděli, že druhého února, na Hromnice, už je zima v podstatě pryč. Pod sněhem či hlínou už raší první klíčky jarní zeleně.

Právě ono rašení, i výbušná síla atleta vyrážejícího ke startu, odpovídají podle čínského chápání věcí živlu dřeva. Dřeva, které je mezi pěti čínskými hybateli – u nás je často nazýváme elementy – vládcem jara.

Každému je asi jasné, že se energie na jaře zásadně mění. Čínská medicína a filosofie, která zákonitosti přírody už tisíce let důkladně studuje, ovšem jde daleko více do hloubky, než běžné zjištění, že je tepleji a rostliny začínají růst. Takže – co to znamená, že jaru vládne element dřeva?


Čas zrodu nového

Zatímco dosud jsme se pohybovali v jinově klidné, tiché, moudré, odpočívající zimní říši vody, teď bude naše jangová stránka mít „pré“. Zatímco v zimě jsme měli uchovávat a hodně spát, teď nastává čas nových začátků. Čas plánovat a plány uskutečňovat. Čas zrodu nového, a také čas radosti a skotačení, typického pro období dětství. Dřevem, jarem, vše začíná. Pokud bychom cyklus pěti hybatelů promítli na běh lidského života, odpovídá tedy dřevo dětství.

Mimochodem, pokud by se někdo chtěl o elementech a o tom, jak se projevují v průběhu našeho života, dozvědět více a do hloubky, můžeme ho odkázat například na výborný webinář dostupný na webových stránkách 1. školy tradiční čínské medicíny, nazvaný „Fáze života z pohledu pěti elementů“.


Zvědavost i síla dětství

Pro teď nám bude ovšem stačit říci, že k dětství neodmyslitelně patří zvědavost, hravost a otevřenost novým zážitkům. A také nesobecká bezelstnost která „dává namísto braní“, jak jsme to slyšeli v dnešním citátu z klasického díla čínské medicíny, přes dva tisíce let staré Vnitřní knihy Žlutého císaře. Energie dřeva se totiž přirozeně rozpíná, rozdává. Šíří se všemi směry a nahoru, asi jako rozvíjející se petrklíč pod sněhem.

Křehké zelené klíčky mají neuvěřitelnou sílu – i zdánlivě jemná a malá pampeliška při svém růstu prorazí betonový chodník. Taková je síla dřeva, které není radno se bránit. Spíše je důležité se uvolnit, aby se mohla plně projevit. Proto si máme také podle Vnitřní knihy Žlutého císaře „rozpustit vlasy a uvolnit oděv“! Dřevu totiž nesvědčí, když je stažené a stísněné.


Procházky v přírodě pro játra i oči

Chodit „dlouhými kroky“ bychom zase měli proto, že výbušné a průrazné dřevo se potřebuje uvolnit pohybem. Pohyb by to měl být energičtější než v zimě, kdy nám šlo spíše o zastavení a naladění se na sebe. Teď potřebujeme věci rozhýbat! Všimli jste si někdy, kolik energie má malé dítě, které zrovna začalo chodit? Právě na takovou energii se my sami můžeme na jaře velmi jednoduše naladit.

Nemusíme samozřejmě chodit po dvoře – i příroda je výborné místo na procházky v tempu, které nám rozproudí krev i energii v těle. Zvláště poté, co v ní začnou rašit zelené lístky. A pozorovat je, to je skvělou pastvou a uvolněním pro oči.

Útěšný pohled do zeleně s jarem souvisí ještě jedním způsobem. Podle teorie tradiční čínské medicíny přináleží k jaru a hybateli dřeva zelená barva, a v našem těle mu odpovídají orgány jater a žlučníku. A čínská medicína za „otvory“ jater a žlučníku, tedy jim přináležející smyslový orgán, považuje právě oči.


Játra zajišťují průchodnost těla

Že se nám na jaře do přírody zrovna moc chtít nebude, protože nás oči budou svědit a pálit z toho, že trpíme takzvanou sezónní alergií? Nebo snad jsme obětmi slavné „jarní únavy“ a nechce se nám vůbec nic? To už ovšem obojí znamená, že je v našem organismu živel dřeva vyveden z přirozené rovnováhy. Právě u alergií doporučuje akupunkturu i Světová zdravotnická organizace WHO.

Rovnováha a harmonie v těle i duši je tím, čeho se čínská medicína prostřednictvím svých metod snaží dosáhnout především. Staří čínští mudrcové totiž dobře věděli, že v organismu, kde vše harmonicky proudí, nemůže vzniknout nemoc. A o průchodnost a harmonické proudění energie a krve se starají, energeticky vzato, právě játra a živel dřeva. Jsou klíčovým prvkem pro naše zdraví. Už mistr Ču Tan-si ve 14. století našeho letopočtu tuto moudrost ve svém traktátu shrnul následovně: „Když krev a čchi proudí harmonicky, deset tisíc nemocí se neobjeví. Jakmile se objeví překážka, může se objevit jakákoli nemoc.“


Stagnace jater: tlak, hněv i únava

Říkali jsme si už, že energie dřeva má tendenci přirozeně se šířit a pronikat skrze překážky. Tato její vlastnost, pokud je v rovnováze, je nezbytná pro funkci všech tělesných systémů. Jenže co když se „průraznost“, vlastní energii dřeva, nemůže uplatnit, například proto, že je tento živel oslaben a naše játra – na energetické úrovni – špatně fungují? Pak čchi v těle začíná stagnovat.

Tato stagnace se může projevit jak na úrovni těla, kde ji můžeme cítit jako bolestivý tlak – především v podžebří, ale i v hlavě, nebo kdekoli jinde. Také ale můžeme zažívat stavy, kdy energie neproudí, a proto ji prostě nemáme tam, kde je jí zapotřebí. To jsou právě ony jarní (a nejen jarní) únavy.


TČM na depresi potvrzena vědci

Nebo se může stagnace týkat našich emocí: pocity hněvu, který je na jaře nejškodlivější a měli bychom se mu vyvarovat je právě emocí dřeva. Tyto pocity se snadno mohou zvrtnout a změnit ve frustraci, nebo i depresi. Všechny podobné náladové výkyvy, včetně nepříjemného premenstruačního syndromu, řadí čínská medicína mezi patologie živlu dřeva.

A jako takové je také umí napravovat. Věděli jste například, že Světová zdravotnická organizace zařazuje depresi na seznam nemocí, u nichž byla vědecky, kontrolovanými zkouškami, prokázána účinnost akupunktury?


Nenahraditelné cvičení

Nejlepší ovšem je, pokud stagnaci nenecháme vůbec rozvinout. Jedním z důležitých způsobů, jak toho docílit, je pomalé cvičení hathajogy, čchikungu, tajči nebo přímo meditace třeba se soustředěním na dech.

Jde o zastavení, vnitřní klid, který těmito cvičeními získáváme. Pokud se jim věnujeme denně, dochází postupně ke vzniku vnitřního prostoru, který nám umožní včas zaznamenat naše emoce. Jsou důležitými zdroji informace, často nám sdělují co nám vadí, mohou sloužit i jako zdroj pro intuici a rozhodování. To jde jen jsme-li dostatečně pozorní. Řada orientálních cvičení právě posiluje tyto pomyslné svaly pozornosti.


Rovnováhu nastolí akupunktura i výživa

Energie dřeva může ovšem v našem organismu stagnovat i z jiných důvodů, například nedostatku výživy. Pak mocnou jangovou energii – našeho „atleta“, k němuž jsme připodobnili dřevo – nemá co živit, a není dost silný, aby mohl plnit svou práci.

Může se ovšem stát i pravý opak – že jangová, energetická složka jater zůstane silná, ale jejich jinová, fyzická složka bude slabá a „atleta“ nebude mít co držet ve správné stopě. Pak – řečeno s jistou nadsázkou – „vybočí z dráhy“ a způsobí jiné typy problémů: třeba tu zmiňovanou alergii, nebo bolesti hlavy či zažívací potíže.

Jak podobné stavy vychýlení z rovnováhy spravit pomocí akupunktury a dalších technik, ví samozřejmě nejlépe kvalifikovaný terapeut čínské medicíny, studenti tohoto oboru vám o tom mnohé řeknou už na konci prvního ročníku. Pro nás jako pro laiky je důležitá otázka, jak podpořit prevenci podobných stavů?


Necvičte na dvě stě procent

Procházky a pomalá cvičení jsme už zmínili. Játrům a jejich energii pomůže i důkladné protahování. Číňané připodobňují element dřeva k pružnému bambusu. Podobně bychom měli být pružní i my. Nejlepší je protahovat si boční stranu těla, protože po švu kalhot na vnější straně nohy vede dráha žlučníku, souputníka a parťáka jater.

Cvičení obecně velmi dobře pomáhá na stagnaci jaterní čchi. Jen pozor, abychom to nepřehnali: v západní civilizaci máme tendenci dělat vše na dvě stě procent, takže i trénink ženeme do extrémů, jimiž si nepomáháme. Typicky tento problém zažívají třeba frustrované, nadváhou trpící dámy ve věku před menopauzou, které se rozhodnou změnit životní styl a začnou s drsným běžeckým tréninkem. Jenže čím více běhají, tím svůj problém ve skutečnosti zhoršují, protože dále vyčerpávají jinovou stránku svého organismu. Zkrátka – méně je někdy více.


Na jaře můžeme i syrovou zeleninu

V další řadě nám k vyživení jater a rozproudění jejich energie může pomoci strava. Na jaře si konečně můžeme dovolit zařadit do jídelníčku na západě tolik doporučovanou syrovou zeleninu: výborné jsou třeba různé klíčky, které svou podstatou patří k elementu dřeva. Takové klíčky fazolek mungo mohou pomoci i při opilosti či jaterních potížích, neboť velmi silně detoxikují játra. Výborně navíc prospívají zraku! Rozproudit čchi nám pomohou i mírně štiplavé potraviny jako jarní cibulka, ředkvičky nebo pažitka.


Akubod na játra

A kdybychom chtěli pro svá játra udělat ještě něco, můžeme se chvíli akupresurně věnovat dráze jater, která začíná na vnitřní straně palce u nohy a běží až do úrovně prsou. Její třetí bod, taj-čchung, leží na konci prohlubně mezi metakarpem (záprstní kůstkou) prvního a druhého prstu.

Je velmi důležitý, důkladně celou dráhu vyživuje a může ji i zprůchodnit. Spolu s bodem ch‘-ku, který leží na dráze plic na ruce, tam kde končí měkká prohubeň mezi palcem a ukazováčkem, tvoří mocnou kombinaci – takzvané „čtyři brány“, které rozhýbávají, vyživují a oživují krev a energii v celém těle.


Take it easy!

To nejlepší, co pro svá játra na jaře můžeme udělat, je ovšem skryto v polovině citátu ve zdánlivě básnickém obratu, že by se „naše mysl měla otevřít životu“. Příliš se nestresovat je totiž klíčem ke zdraví všech orgánů – ale vznětlivé, snadno stísněnosti podléhající energii jater a žlučníku zvláště.

Na jaře ještě více než jindy platí anglické heslo „take it easy“, volně přeloženo: „když nejde o život, jde… o maličkost“. Přejeme tedy co nejuvolněnější týden a těšíme se na shledanou při dalším povídání o tom, jak podpořit svá játra!  



Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.