Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Novoroční čočka inspirovaná Indií i Čínou, aneb jak vykročit do nového roku zdravě. (Karolina Grabowska | Pexels)

Novoroční čočka inspirovaná Indií i Čínou: Jak vykročit do nového roku zdravě?


Tento recept na novoroční čočku uslyšíte spolu s dalšími tipy i v novoročním díle pořadu o čínské medicíně, který v rámci programu Barevný svět vysílají rádia Hey a Color.


Budete na nový rok vařit čočku? Jestli ano, možná by vás zajímal následující recept na čočku po indicku, který je zdravější variací na klasickou novoroční čočku.

Čočka je podle čínské medicíny mírné, fádní chuti a teplotně vyrovnané povahy. Navyšuje esenci ledvin a pomáhá tělu reagovat na stres. Prospívá srdci a krevnímu oběhu. Aby nenadýmala, je dobré ji vařit s mořskou řasou. Do čočky však přidáme i další ingredience, především koření. Která to budou, to se podívejte v receptu dole. My si teď řekneme něco málo o tom, proč je do jídla přidáváme a jaké mají vlastnosti.


Léčivá koření: pomohou zažívání, ledvinám i plicím

Že kmín a česnek léčí, to vědí asi všichni. Římský kmín neboli kumín je u nás podstatně méně známý. Pochází ze středního východu a kromě svého rodiště je oblíbený třeba také v mexické kuchyni. V Indii, kde ho také mají rádi, s ním ajurvédská medicína léčí kameny v ledvinách nebo močovém měchýři, ale třeba i oční choroby a dokonce i lepru.

Samozřejmě je to výborné karminativum, takže pokud ho dáme do čočky, dále nám pomůže, aby nás nenadýmala. Podpoří i její práci s čchi a esencí našich ledvin.

Kurkuma, zázvor a koriandr jsou také kuchyňské stálice. Zázvor s koriandrem jsou byliny štiplavé povahy, které pomáhají otevírat povrch těla a vylučovat z něj škodliviny. Koriandr pomáhá například v případě různých vyrážek. Je také užitečný, když na nás „něco leze“ a nastydli jsme se. Podobně jako zázvor totiž umí otevřít povrch, prohřát tělo a chlad „vystrčit“ zase ven. Současně ale koriandr vstupuje do dráhy žaludku a pomáhá trávení.

Kurkuma je takový malý zázrak na rozhýbání krve – západní medicína ostatně zkoumá její protirakovinné vlastnosti a rakovina je z hlediska čínské medicíny vlastně pozdějším stádiem zastavení správného proudění krve.

Do čočky přidáme i špetku asafoetidy, neboli rostliny jménem ločidlo čertovo lejno. Navzdory svému mírně hrozivému názvu je výtečnou součástí vegetariánských jídel a nachází se třeba také ve slavné worcesterské omáčce.

Novoroční čočka po indicku je skvělým příkladem toho, jak i docela malá změna může z obyčejného jídla udělat zdravou bombu, která harmonizuje naše trávení a posílí naše ledviny, takže budeme do nového roku vstupovat plní energie. Kdybychom chtěli čočku ještě trochu ozvláštnit, můžeme si k ní namísto šunky nebo vajec dát třeba tofu nebo tempeh.

Přejeme vám krásný nový rok a těšíme se, že se spolu budeme pravidelně setkávat i nadále!


A teď už onen slibovaný recept:

Ingredience:


Postup přípravy:

1) Čočku necháme namočit přes noc, je-li to možné. Další den vyměníme vodu a povaříme ji s jednou cibulí, špetkou asafoetidy a vaříme dokud není měkká, v papiňáku stačí 30 minut.

2) mezi tím v samostatné pánvičce osmažíme česnek na oleji a přidáme kurkumu a zázvor nejlépe oba čerstvě nastrouhané ze syrových kořenů, dále pár špetek pepře a koriandru, krátce osmažíme

3) Posléze po pár minutách přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a trošku vody a vše dobře povaříme

4) Mezitím nakrájíme rajčata na kostičky a dáme na olej podusit spolu se dvěma čajovými lžičkami pomletého koriandru a kumínu, dusíme 5- 10 minut.

5) Smícháme rajčata a spol. s česnekem s kurkumou a zázvorem, cibulí a povaříme dalších 10 minut vše dohromady

6) v jiné pánvičce rozpustíme ghí a smažíme v něm 2 čajové lžičky kumínu dokud nepřestanou skákat

7) vše smícháme s povařenou čočkou osolíme, můžeme přidat i trochu chilli, smetany nebo sójové smetany, povaříme 5-10 minut

8) Servírujeme s plackou čapátí, vařenou bílou rýží a zeleným salátem atd.



Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.