Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Měsíční bohyně je tradiční patronkou svátku středu podzimu, kdy se rodiny scházejí a podarovávají měsíčními koláčky

Svátek poloviny podzimu: Jak připravit tradiční a zdravější měsíční koláčky a co jíst po povodních?


Svátek poloviny podzimu (zhongqiu jie, 中秋), patří mezi nejdůležitější svátky v čínské kultuře. Slaví se 15. den osmého lunárního měsíce, což obvykle připadá na konec září nebo začátek října, letos pak na 17. září. Tento svátek je obdobím, kdy se lidé scházejí s rodinami, vzdávají hold Měsíci a užívají si poklidné večery v jeho svitu. Inspirovat se u nich můžeme paradoxně i my v Česku, které úplně poklidné – aspoň meteorologicky - není. Jak? 


Co je Svátek poloviny podzimu a proč se slaví?

 

Kořeny tohoto svátku sahají až do starověku, kdy Číňané uctívali Měsíc a věřili, že jeho plný svit přináší štěstí, úrodu a prosperitu. Svátek poloviny podzimu se slaví především jako rodinný svátek, který symbolizuje plodnost, úrodu a znovusjednocení. Oslavy jsou spjaty s tradicemi, které ctí přírodu, vesmír a cykly roku. V tomto období, kdy je Měsíc v úplňku, lidé věří, že je ideální čas na společné modlitby za rodinnou jednotu a pohodu.

 

Symbolika Měsíce je v čínské kultuře velmi silná. Říká se, že během Svátku poloviny podzimu se Měsíc stává nejkrásnějším a nejjasnějším za celý rok. Čínské rodiny se scházejí, aby oslavily tento okamžik a poděkovaly za hojnost a vzájemnou blízkost.

 

Proč vařit tradiční čínský pokrm v povodňovém Česku?

 

V Česku bohužel příliš poklidný čas v polovině podzimu většinově nezažíváme – značnou část území postihly katastrofální deště a ničivé povodně. Právě v takové době však pro nás může být extrémně důležité posilovat energii hybatele (elementu) země.

 

Nejen proto, že země je v klasickém „pentagramu“ (koloběhu hybatelů) hybatelem, kontrolujícím vodu. Také proto, že (analogicky) slezina, hlavní orgán – skladiště hybatele země v našem těle, pracuje s vlhkostí. A škodlivá, přílišná vlhkost, zvláště ve spojení s podzimním větrem a chladem, je tím, co může z okolí velmi dobře pronikat dovnitř. Alespoň tak praví čínská teorie, ověřená tisíciletími praxe. Kromě toho, duše sleziny řídí „přemítání“ – kterého v zátěžových situacích je vždy mnoho, což zemi dále zatěžuje.

 

Co nám může způsobit špatné fungování sleziny a jak ji podpořit?

 

Špatně fungující slezina může způsobovat množství zdravotních problémů, obecně pocházejících z nedostatku čchi (neboť slezina ji generuje) a krve a špatně fungujícího metabolismu tekutin v těle. Ze západního hlediska vidíme malou chuť k jídlu nebo špatně fungující trávení a metabolismus, průjmy, oslabenou imunitu, onemocnění horních cest dýchacích, nadváhu, zamlžené myšlení, celkové zpomalení…

 

Slezinu obecně podporují jídla teplé, mírně sladké povahy – je myšleno mírnou sladkost například obilovin či masa, které, pokud je ochutnáme nesolené, je rovněž nasládlé. Výtečným jídlem v případě útoku vlhkosti na naše trávení je například mrkev s rýží (klasické to jídlo při průjmových onemocněních!) Je vhodné bílou rýži nahradit rýží natural. Výživu našemu středu (a jisté rozptýlení) nám mohou dodat ale i různé zdravé pečené dobroty, třeba muffiny. Můžeme je připravit podobně jako čínské měsíční koláčky!

 

Jak vypadají čínské měsíční koláčky?

 

Měsíční koláčky** (, yuèbǐng) jsou nejznámější a nejoblíbenější pochoutkou svátku středu podzimu. Bohaté, plněné koláčky mají tvar Měsíce v úplňku a jsou symbolem jednoty a prosperity. Tradičně se plní sladkou pastou z lotosových semen, červených fazolek adzuki, nebo v některých regionech dokonce slanou směsí s vejci. Koláčky jsou obvykle zdobené nádhernými vzory a nápisy, které přejí štěstí a hojnost.

 

Recept na pastu z červených fazolí

 

Pokud chcete připravit autentickou náplň do Měsíčních koláčků doma, zkuste tento jednoduchý recept na pastu z červených fazolí.

 

Ingredience:

- 200 g červených fazolí (azuki fazole)

- 100 g třtinového cukru (lze snížit nebo nahradit zdravějším sladidlem jako kokosovým cukrem nebo agávovým sirupem)

- 2 lžíce kokosového oleje nebo jiného zdravého oleje

 

Postup:

1. **Příprava fazolí:** Červené fazole namočte přes noc do studené vody. Druhý den je sceďte, přidejte čistou vodu a vařte je na mírném ohni, dokud nezměknou (asi 1,5–2 hodiny).

2. **Zpracování pasty:** Uvařené fazole sceďte a rozmixujte v mixéru do hladké pasty.

3. **Sladká úprava:** Rozmixovanou pastu přendejte do hrnce, přidejte cukr a olej, a na středním plameni míchejte, dokud směs nezhoustne a nebude hladká (asi 10–15 minut). Pokud je pasta příliš hustá, můžete přidat trochu vody.

4. **Chlazení:** Hotovou pastu nechte vychladnout. Lze ji uchovávat v lednici několik dní.

 

Tato fazolová pasta je výborná nejen jako náplň do Měsíčních koláčků, ale také jako náplň do různých asijských sladkostí, například rýžových knedlíčků.

 

Zdravější varianta Měsíčních koláčků

 

Tradiční Měsíční koláčky jsou sice lahodné, ale mohou být poměrně kalorické a obsahovat velké množství cukru a tuku. To už pro naši slezinu dobré není – cukr zvlhčuje a velké množství nekvalitního tuku by rovněž naopak mohlo přispět ke hromadění vlhkosti v těle.

 

Proto jsme vám našli a sestavili recept na **zdravější variantu**, která je lehčí a obsahuje méně cukru a oleje. Těsto je vyrobeno z celozrnné mouky a náplň můžete upravit podle vlastních preferencí.

 

Ingredience:

 

**Na těsto:**

- 150 g celozrnné špaldové mouky

- 50 g hladké mouky

- 50 g kokosového oleje (můžete nahradit jiným zdravým tukem, např. avokádovým olejem)

- 70 g medu nebo javorového sirupu (podle chuti)

- 1/2 lžičky jedlé sody

- 1/4 lžičky soli

 

**Na náplň:**

- 200 g pasty z červených fazolí (viz recept výše) nebo pasty z lotosových semen

- Volitelně: ořechy, semínka nebo sušené ovoce pro přidání textury a živin.

 

Postup:

 

1. **Příprava těsta:** Smíchejte celozrnnou špaldovou mouku s hladkou moukou, jedlou sodou a solí. V jiné míse smíchejte kokosový olej a med (nebo javorový sirup). Mokré ingredience přidejte k mouce a vytvořte měkké, hladké těsto. Zabalte ho do potravinové fólie a nechte ho odpočinout v lednici alespoň 30 minut.

  

2. **Tvarování koláčků:** Těsto rozdělte na malé kuličky (asi 30 g). Každou kuličku rozválejte na placku a naplňte ji lžičkou pasty z červených fazolí nebo jinou náplní. Zabalte náplň do těsta a vytvarujte koláček.

 

Zapřísáhlí orientalisté mezi námi mohou použít speciální formy na měsíční koláčky k vytváření půvabných vzorů (dá se sehnat např. na čínských serverech). Můžeme ale potvrdit, že stejně dobře chutnají koláčky pečené klasicky jako české či moravské plněné koláče, nebo jako moderní muffiny.

 

3. **Pečení:** Předehřejte troubu na 180 °C. Koláčky položte na plech vyložený pečicím papírem a pečte asi 15 minut. Pokud chcete, aby měly koláčky zlatavou barvu, potřete je lehce směsí vajíčka s trochou vody.

 

4. **Chlazení a podávání:** Nechte koláčky zcela vychladnout, aby měly správnou strukturu a chutě se propojily.

 

Holistická výživa, střed podzimu a roční cykly

 

Svátek středu podzimu je obdobím, kdy příroda přechází do fáze klidu a odpočinku – obdobím, kdy se podzim přehoupne ze své jangové, teplejší fáze, do fáze jinové, a je jakousi generálkou na zimu. Právě nyní máme možnost své tělo před zimou ještě dovyživit – a naopak z něj vyloučit cokoli, co mu již neslouží (především vlhkost, horkost a jejich kombinaci – vlhkou horkost). 

 

V čínské medicíně je podzim spojen s prvkem kovu a plicemi, které jsou v tomto období citlivé. Pro udržení rovnováhy a zdraví se tudíž doporučuje konzumovat potraviny, které posilují dýchací cesty a podporují imunitu. Mezi takové potraviny patří bílá ředkev, hrušky, jablka a zázvor.

 

Měsíční koláčky, i v jejich zdravější verzi, mohou být součástí vyvážené podzimní stravy, neboť – jak již jsme říkali, podporují naši slezinu. A ta tvoří s plícemi nerozlučnou dvojku, nutnou pro fungování obranné energie wei-čchi (weiqi) na podzim. Slezina totiž podle moudrosti orientální medicíny čchi generuje, zatímco plíce ji distribuují a řídí otevírání a zavírání pórů.

 

Závěr

 

Svátek středu podzimu je nejen krásnou a exotickou podívanou z druhého konce světa. Především je příležitostí k propojení s přírodou a rodinou – a vlastním tělem. Oslavy dožínek u nás dobře známe. Málo si ale všímáme, že úroda není jen venku, na polích. Obdobně se může „urodit“ v mikrokosmu našeho těla. A tuto úrodu musíme chránit, zvláště v čase, kdy ji ohrožuje chladná vlhkost zvenčí. Jinak by se nám mohlo stát, že v zimě nebude již co bránit a z čeho brát. Naši předkové to jistě dobře věděli – my však si pro ony poztrácené tradice a vědomosti o fungování těla často musíme až do exotického Orientu.

 

Vyzkoušejte si upéct vlastní Měsíční koláčky – ať už v tradiční nebo zdravější verzi – a připojte se k oslavám tohoto krásného svátku, který nám připomíná, jak důležité je udržovat harmonii mezi lidmi i přírodou. Koláčky velmi rády dělají a zdobí i děti!

 

Třeba nám docela prosté pečení dá možnost, jak odvést pozornost od probíhajících namáhavých (a leckde tragických) událostí a trochu se vyživit i vnitřně, sdílenou radostí a činností. Však víme, že „dělání je lék“. A právě v časech turbulentních a nepříjemných je důležité začít s obnovou zevnitř: od svého těla, duše a rodiny.