Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Protože je dnes Mezinárodní den větru, rozhodli jsme se síly větru využít a přehledně objasnit, co vlastně takový vítr podle TČM je – a hlavně, jak ho jednoduše léčit pomocí stravy. (Pixabay)

Co je vítr podle TČM a jak si jednoduše pomoci stravou? Čtyři lahodné recepty


Autor: Andrew Sterman


Vítr (a jeho léčba) je jeden z pojmů čínské medicíny, který vám může zachránit zdraví. Přesto jde z hlediska moderního člověka tak trochu o záhadu – jak může být v těle vítr? Horko nebo chlad je představitelné snáz. Protože je dnes Mezinárodní den větru, rozhodli jsme se síly větru využít a přehledně objasnit, co vlastně takový vítr podle TČM je – a hlavně, jak ho jednoduše léčit pomocí stravy.


V následujícím článku amerického fytoterapeuta a učitele čchi-kungu Andrewa Stermana najdete:


Doporučujeme si ho nechat jako důkladné čtení na víkend a přečíst ho více než jednou – obsahuje skutečný poklad informací, který byste si neměli nechat ujít.


Pro nedočkavce a zaměstnané – první polovinu tvoří důležitá teorie, recepty najdete na konci! ;-)


Vítr je pohyb a změna


Ze všech šesti “vnějších rozvracečů” neboli klimatických čchi (chlad, horko, vlhkost, suchost, letní žár a vítr) je představa větru nejobtížněji pochopitelná - nejméně hmatatelná, nejzáhadnější, nejvzdálenější modernímu způsobu myšlení.

Vítr je čirý pohyb, nikoli věc. Zkuste vyjít ven do prudké bouře s otevřenou krabicí, zavřete do ní vítr, ale když se vrátíte dovnitř a krabici zase otevřete, samozřejmě tam nenajdete ani stopu toho, co bylo ještě před chvílí tak destruktivní. Vítr umí ničit, nebo umí uvádět věci do pohybu. Je to pojem, který je ze své podstaty neuchopitelný.


Staří čínští démoni a vítr


Za starých časů se říkalo, že mnoho nemocí - zejména ty, které začínají náhle - je způsobeno nějakým škodlivým vlivem, démonem nebo jinou entitou, která se jaksi “veze” na větru. Nemyslelo se to tak, že vítr samotný způsobuje nemoc - problém byl způsoben entitou, která vstoupila spolu s větrem, vítr byl pro ni byl prostředkem pro vniknutí do těla. Když se budeme chránit před větrem, ochráníme se i před útokem náhlé nemoci.


Vítr v klasické čínské medicíně


Jak postupně lidé začali méně přikládat víru démonům a duchům, začali nahlížet vítr samotný jako škodlivý faktor - spolu s chladem se stal hlavním patogenním faktorem ve slavném díle zvaném Pojednání o zranění chladem a v celé z něho vycházející tradici.

Považovat chlad za zásadní faktor vzniku nemoci je velmi účinný pracovní nástroj. Chlad, to je jakýkoli vliv, který zpomaluje funkci a startuje prokazatelný vývoj nemoci. Vítr byl zařazen ke chladu, teď už nebyl vozítkem démonů a duchů, ale stal se přímým vlivem způsobujícím narušení stability (a tudíž i spouštěčem náhlé nemoci).


Postupně se rozvíjela akademická tradice v medicíně a šamanské a pověrečné představy o nemoci ustupovaly do kolektivního nevědomí. Představa větru se stala metaforou - větrné nemoci nejenže začínají náhle, ale také vítr připomínají.


Co je vítr v TČM?


Termín “vítr” se stal poetickým vyjádřením. Fyzické projevy a symptomy větru v těle připomínají chvění (tiky, třasy, syndrom neklidných nohou), narušení stability (točení hlavy, symptomy, které se stěhují po těle), rozbouření povrchu jezera (vyrážky, svědění) a občas i katastrofické větrné bouře (záchvaty, infarkty a mrtvice).


Charakteristickým a vynikajícím rysem čínské medicíny je úplná integrace poetického a fyzického hlediska, schopnost plynule se přesouvat mezi úrovněmi a způsoby myšlení. Vítr může být současně soubor projevů a symptomů, konkrétní nemoc, kterou člověk “chytí”, když má odhalenou šíji, metafora nebo zdravotní problém poeticky (a výstižně) popsaný jako narušení řádu v těle, jako něco způsobeného zlým duchem. Lékař má toto vše k dispozici, aby mohl komunikovat s konkrétními pacienty a plánovat postup. Pokud by nemoc byla předvídatelnější nebo uchopitelnější, nebyl by to vítr.


Příčiny vniknutí větru


Vítr je klimatický faktor, a tudíž vnější faktor, ale ne každý mu stejně podlehne. Náchylnost k nemocem z vnějšího větru (náhlý začátek nachlazení, chřipka, obrna lícního nervu a další nemoci) a scénáře vnitřního větru (nejrůznější neurologické a psychologické problémy), to vše je důsledkem různé míry prázdnoty.


Prázdnota se může týkat nedostatečnosti krve (jakožto média) nebo čchi (prázdnota v drahách). Na základě prázdnoty se vítr může v těle dokonce i zabydlet (chronický stav).


Navíc se, stejně jako v přírodě, vítr a oheň vzájemně podporují. Jinými slovy vnitřní horkost a s ní spojená suchost zvyšuje náchylnost na vítr. Vnitřní vítr roznáší po těle záněty a vyvolává symptomy, které jsou pro pacienta matoucí: “Nejdřív to bylo tady, potom to zmizelo a objevilo se to tady, je to záhada…” V reakci na vítr se mohou objevit známky vlhkosti, nebo dokonce chladu, a vše vytváří jakousi choreografii vnitřních reakcí.


Prázdnota čchi, vítr a únava


Prázdnota čchi je jedním z typů nedostatečnosti, která vytváří terén skrytý za symptomy větru, a stejně jako je tomu s “nachlazením”, nejlepší ochranou je být odpočinutý, dobře hydratovaný a dobře živený.


Při hlubším pohledu zjistíme, že prázdnota čchi může také být důsledkem chronického větru, protože naše tělo spotřebovává zdroje na utišení vnitřního větru. Vítr spotřebovává zdroje, energii. Jedním ze rčení v čínské medicíně je “pokud ignorujeme vítr, dostaví se únava.”


Praktici mohou mít různé názory, zda začít budováním zdrojů nebo pročišťováním větru, ale obecně řečeno prázdnota krve a čchi, horkost, trávení a vítr, to vše se bude muset postupně vyřešit.


Nejčastější bylinné postupy


Čínský lékař Xu Duchan shrnul své zkoumání tradičních strategií pro pročištění větru takto:


Za prvé se vítr musí rozptýlit bylinami jako zisuye (list perilly) a jingye (schizonepeta); za druhé je nutno přeměnit hlen léčivy jako banxia (pinellie) a beimu (fritillaria); za třetí je třeba stáhnout čchi dolů bylinami jako zisuzi (semena perilly) a qianbu (peucedanum); za čtvrté je třeba harmonizovat ying čchi a wei čchi (vyživující a ochrannou čchi) bylinami jako guizhi (větvičky skořicovníku) a baishao (kořen pivoňky); za páté vyživovat tekutiny bylinami jako gualou (semena trichosanthu) a xuanshen (scrophularia); za šesté vyživovat krev bylinami jako danggui (angelica sinensis) a e’jiao (želatina z oslí kůže); za sedmé ochladit oheň bylinami jako huangqin (scutelaria) a zhizi (květ gardenie) a za osmé regulovat plíce bylinami jako sangbaipi (kůra moruše) niubangzi (semena lopuchu).


Co vše je třeba v těle harmonizovat


Jinak řečeno, vítr se nedá léčit jednoduše. Musíme použít celý postup (i když ne najednou):


Dietetická strategie


Vnést bylinnou strategii do kuchyně vyžaduje schopnost zjednodušit teorii a ochotu vidět věci v širším kontextu. Kuchyňská medicína, zejména aplikovaná na celkové přizpůsobení každodenní stravy, působí změny prostřednictvím dlouhodobého působení látek poněkud méně účinných než léčivé byliny.


Zbavte se potravin, které škodí


Než začnete podávat jídlo, které léčí nemoci z větru, je zásadně důležité přestat konzumovat potraviny, které problém způsobují nebo k němu přispívají. Obvykle jsou to potraviny, které vyvolávají horkost, vyčerpávají tekutiny, nadměrně stimulují wei čchi (ochrannou čchi), zvyšují množství hlenů nebo narušují vztah mezi výživou a imunitou (to je záležitost harmonie ying čchi a wei čchi, vyživující a ochranné čchi).

Podobně jako u refluxu a mnoha dalších poruch postižení nemocemi z větru často tvrdí, že “nemůžou žít bez” potravin, které jim ubližují, a brání se změně (zejména když u nich převládá vlhkost).


Nejčastější škodlivé (z tohoto hlediska) potraviny jsou například:


Využijte koření, obilniny, luštěniny i zeleninu


Vynechat škodlivé potraviny často postačí k podstatnému zlepšení. Pokud je zapotřebí další léčby, je možno použít stravu v rámci stejné strategie jako u bylinné léčby, totiž:


Aby bylo možno vypudit nebo rozptýlit vítr, je nutno otevřít povrch kořením (skořice, zázvor, kurkuma, muškátový oříšek, římský kmín, koriandr, kardamom, kmín, badyán, fenykl, šalvěj, estragon apod.)


Ke stažení a ukotvení čchi použijte obilniny a luštěniny (rýži, hnědou rýži, jáhly, oves, ječmen a čočku, černé fazole, fazolky adzuki atd.). Jezte také ořechy (mandle, vlašské ořechy, kaštany) a semena (slunečnicová, dýňová, chia, sezamová, lněná). Kapusta také stahuje čchi stejně jako zelenina (mrkev, daikon, petrželka, kořenová petržel, sladké brambory).


Kaše a polévky – nezbytnost pro zdraví


Vyživování tekutin a doplňování krve je klíčové pro prevenci a léčbu větrných symptomů. To by mělo být hlavním cílem a právě tím často začínám. Rýžová, jáhlová, ovesná kaše a snídaně sestávající z potravin vařených ve vodě nebo v páře jsou nejlepší cestou, jak vyživit řídké i husté tekutiny (jin a ye), včetně jin žaludku a plic, a také obnovit rovnováhu plazmatických bílkovin.


Polévky a dušená jídla navazují na tuto strategii, pokud jde oběd a večeři. [Viz můj předchozí článek, Building Blood Sufficiency through Kitchen Medicine, Podzim 2019 Golden Flower Newsletter] Hovězí vývar nebo dušené jídlo s kořením pro usnadnění trávení to usnadňují, stejně jako vejce přidané do ranní kaše nebo polévky. Doplňování krve je možné i vegetariánskou stravou: jezte bobule, čočkovou polévku, adzuki nebo černé fazole s rýží, řepu, listovou zeleninu jako kapusta, brukev zelná, pakchoi, jarní cibulka a pórek, atd.


Jak umožnit hojení


Pokud chceme pročistit horkost, je nejdůležitější nevytvářet další. Omezte nebo vynechte smažená jídla, cukr, pálivé papričky a koření typu chilli, alkohol, vysoce průmyslově zpracované potraviny, cibuli a česnek a individuální alergeny. Hutné a lepivé potraviny jako cukr, sýr a lepek mají tendenci vázat horkost, která je pak roznášena dál a navyšována pokračující konzumací obvyklých iritantů nebo pokusy těla zvýšit teplotu a tím vyřešit problémy. Je velmi důležité omezit nebo vynechat tyto potraviny, a tak umožnit, aby proces hojení mohl proběhnout.


Zeleninou proti horkosti


Poté, k aktivnímu pročištění horkosti, dramaticky zvyšte množství vařené zeleniny (zelí, kapusta, pakchoi), zařaďte také nějakou hořkou listovou zeleninu (pampeliška, chřest, červená i bílá čekanka, čekanka štěrbák, artyčoky, olivy), zvyšte množství zeleniny, která má pročišťující účinek na játra a žlučník (zelené fazolky, hrášek cukrový, potočnice), výhonků (fazolí mungo, výhonky ředkviček, bambusové výhonky, růžičková kapusta, klíčky kedlubny, hořčice, či červené řepy) a kvašené zeleniny (kyselé zelí, jen mírně pálivé kimči, domácí kvašená zelenina).


Pozor na hořké listy!


Poznámka: ti, kdo mají v oblibě hořkou listovou zeleninu jako součást normální, bohaté diety, jen zřídka mívají prázdnotu a stagnaci, která je podkladem prázdnoty krve a větrných scénářů, ale pokud je přítomen vítr, náhlé uvedení sestupné a ochlazující kvality hořké listové zeleniny může vniknuvší vítr zatlačit ještě hlouběji - toho se musíte vyvarovat. Váš praktik to musí zhodnotit a musí vám poradit. Abyste se vyhnuli problému, ujistěte se, že povrch těla je otevřený a únikové cesty jsou volné (koření, petržel, koriandr, kopr, fazole, celozrnné obilniny) než se pustíte do hořké listové zeleniny.


Jak předejít chřipce jídlem a pitím?


Harmonizace vyživující a ochranné čchi (ying čchi a wei čchi) je jedinečný koncept a vyskytuje se pouze v čínské medicíně, přesto však je to něco, co potřebujete udělat. Je důležité rozumět této myšlence prakticky a nemuset se uchylovat k technické terminologii.


Ochranná čchi neboli obranyschopnost (zahrnutá v pojmu ochranná čchi) se odvozuje od potravin a nápojů, dobře strávených a dobře distribuovaných. V podstatě jde o to, že čchi a tekutiny musíme získat z potravy a nápojů (oddělených), které naše tělo rozloží a vytvoří si z nich své vlastní (přeměněné), které pak putují nejprve do plic a poté do pokožky a povrchu (přepravované).


Jinými slovy dobré trávení a správný výběr potravin v dostatečném množství (a také hydratace) jsou zásadně důležité pro naši schopnost zvládnout zimu a chřipkovou sezónu, ubránit se nebezpečným infekcím a vyvážit myriády vnitřních funkcí, z nichž sestává imunita. S těmito znalostmi pak snadno pochopíme, proč je chronická dehydratace podkladem mnoha nemocí (zejména autoimunitních onemocnění), proč stimulace imunitního systému není receptem na úspěch (například nadměrným a neustále konzumovaným množstvím česneku) a proč harmonizace vyživující (ying) a ochranné (wei) čchi je ústředním bodem léčby větrných onemocnění.


Otevřít povrch a regulovat plíce


Regulace čchi plic je důležitou součástí harmonizace ying a wei čchi. Wei čchi je do značné míry plicní funkcí - to znamená, že plíce jsou zásadní pro imunitní odezvu. Plíce řídí povrch a musejí mít k dispozici dostatek tekutin a čchi, aby mohly ovládat schopnost těla potit se. Právě tady začíná seznam strategií k pročištění větrných symptomů: potravinami, které otevírají povrch (skořice, máta, perila). Pokud je dostatek tekutin a plicní čchi je správně regulovaná (a v harmonii s játry, která mohou funkci plic omezovat), může být důležité i silně zahřívající koření jako česnek a chilli papričky (ale jen pokud se správně použijí!).


Tento seznam jsem sestavil podle Xu Duchanova stručného přehledu, který jsem přetlumočil výše. Je mimořádně užitečné porovnat ho s vašimi vlastními oblíbenými strategiemi léčby větru – například strategií, z nichž vychází často užívaná a přednášená formule Xiaofeng san (Malý prášek na rozptýlení větru).


Potraviny schopné rozptylovat vítr: Jak na to?


Ve své praxi se zaměřuji na 1) odstranění jídelních návyků, které problém přiživují a udržují a 2) dobré jídlo, které podporuje obnovu integrity postnatální čchi. Jsou však potraviny, které specificky pomáhají pročišťovat vítr. Doufám, že nikdo neudělá to, že by je jednoduše přidal k problematické dietě. Nejprve je důležité porozumět tomu, co tyto potraviny dělají, než vám nabídnu nějaký recept.



Pár receptů


K snídani zařaďte cereálie s borůvkami a skořicí. Ve vodě nebo v páře vařené snídaně vyživují jin a navyšují tekutiny, zásadně důležité pro nápravu prázdnoty či nedostatečnosti, které umožňují větru vniknout do drah. Oves ukotvuje (stahuje dolů čchi) a současně pročišťuje stagnaci potravy. Borůvky navyšují krev. Skořice otevírá povrch. Používejte tradiční nebo jemně drcené ovesné vločky a hodně je zalijte vodou, vyhýbejte se instantním nebo předvařeným vločkám.


Jako předkrm před hlavním jídlem mějte po ruce hodně oliv a jezte je bez omezení. Dejte si artyčoky, chřest, pistácie a mandle, ale vyhýbejte se chlebu a sýrům.


Hlavní jídla vařte taková, která podporují výše popsané léčebné strategie. Několik zde probraných principů je součástí receptu na rybí polévku s kvašenou zeleninou, podávanou se zeleninovou přílohou. Obecnou strategií je vyživit jin, zlepšit trávení, pročistit horkost a eliminovat vítr.


Polévka z bílé ryby s kimči



Uvařte rychlý vývar z kombu: 6 šálků vody s kombu a černými houbami přiveďte k varu (houby ponořte do vody, aby doopravdy změkly). Stáhněte oheň na mírný var. Po 10-15 minutách vyjměte kombu (podávejte jako součást jiného jídla nebo vyhoďte). Houby vyndejte na krájecí prkénko, když trochu zchladlou, odkrojte stonky (ty nikdy nezměknou), zbytek pokrájejte a vraťte do hrnce.


Pokrájejte mrkev na tyčinky (asi 4 cm dlouhé), pak je překrojte napůl a ještě jednou napůl a přidejte do hrnce. Po pěti minutách přidejte podobně nakrájené cukety.


Na prkénku pokrájejte kimči na malé kousky. Použijte kimči z pekingského zelí, bez chilli a přílišného množství česneku. Pokud je kimči “staré”, tj. dlouho fermentované, bude kyselejší (to je nejlepší). Kyselost trochu zmírníte jemným orestováním předem na zvláštní pánvi. Pak je přidejte do hrnce. Můžete přidat i šťávu z kimči, tak 1/2 šálku, pokud nějaká je. Ochutnejte vývar a přisolte, pokud je to třeba.


Pokrájejte rybí filety na kousky cca 5 cm dlouhé (nebo jak vám to vyhovuje). Jakmile jsou uvařené (což trvá cca 4-5 minut) přidejte omáčku tamari, hnědý sezamový olej a nahrubo nasekaný koriandr. Podávejte s kouskem limetky na přikyselení polévky.


K tomu podávejte jako přílohu v páře vařenou rýži s trochou kořeněného daikonu pro otevření povrchu a pro navození pocení. Toto množství stačí na 4 porce.


Hrášek cukrový s mungo výhonky a perilou



Hrášek propláchněte a pokrájejte. Propláchněte mungo výhonky. Pokrájejte a nahrubo nasekejte jarní cibulky.

Blanšírujte hrášek ve vařící vodě 2-3 minuty, potom přeceďte přes cedník. Krátce v téže vodě povařte i výhonky, ale jen 1 minutu, poté je dobře osušte.

Mezitím v široké pánvi rozehřejte olej, cibulky a nasekaný čerstvý zázvor. Přidejte výhonky fazolí a hrášek. Přidejte špetku soli a maličko tamari. Pokrájejte perilu a posypejte jí obsah pánve před podáváním (pokud nemáte perilu, použijte čerstvou mátu). Podávejte, jakmile se jídlo začne být hodně horké, a když jde jídlo na stůl, posypejte je sezamovými semínky. Množství odpovídá 4 porcím.


Jako dezert, pokud chcete, si dejte jogurt a mandle s pokrájenými fíky a lístky čerstvé máty. Jogurt je z mléčných výrobků nejsnáze stravitelný. Svou fermentovanou povahou podporuje ying i wei, pomáhá žlučníku a střevům. Mandle pomáhají regulovat plicní čchi a současně pomáhají peristaltice tím, že stahují čchi. Máta je císařskou bylinou ve formuli Xiaofeng san (Malý prášek na rozptýlení větru). Nezkoumejte příliš rozdíl v účinnosti máty a její příbuzné perily, raději je používejte v kuchyni obě. Posekejte nebo pokrájejte mátu na superjemné proužky a přimíchejte do jogurtu. Přidejte sušené fíky, čímž ho trochu přisladíte. Fíky také stahují čchi a pomáhají čistit střeva.


Závěr: Ponořit se do proudu života


Kapitola 60 klasického díla Huangdi Nei Jing shrnuje příčinu lidských nemocí slovy, že “sto nemocí pochází z větru”. Nehledě na klinické aspekty nemoci, Žlutý císař říká, že nemoci vznikají, když nejsme schopni se adaptovat na změny. Změna je neustálá, odpor vyvolává stres. Všude kolem sebe vidíme pokusy popřít komplexní tok změn. Budujeme pevné stavby a přehrazujeme řeky, vytváříme zákony a instituce, podepisujeme obchodní smlouvy a zavazujeme se sliby, abychom strukturovali rodiny. Děláme všechno, co můžeme, aby věci byly co nejtrvanlivější.


Ale trvalost není možná. Jak to výmluvně vyjádřil Buddha, naše mysl neustále a zcela mylně považuje věci za pevně stanovené, včetně našeho prožívání sebe sama. A když se změna neúprosně prosadí, cítíme to jako zradu. Místo abychom se uvolnili a ponořili se do proudu života, snažíme se navýšit svou wei čchi a den co den vyčerpáváme své zdroje ve snaze bránit se tomu, co nelze zastavit. A když náš stres vydrancuje naše vnitřní zdroje, začneme být náchylní na symptomy větru. Vítr je především narušení řádu. Projde našimi oslabenými obranami jako zloděj vkrádající se do domu. Někdy “zloděj” zase rychle odejde a naše drahocenné zdraví se obnoví, někdy uvízne uvnitř, nebo dokonce vznikne uvnitř… a způsobuje všemožné potíže, jak se přesunuje z jedné skrýše do jiné, aby se vyhnul vypátrání.


Vezměme si k srdci úvodní pasáž z Nei Jingu, utišme svá srdce a nedovolme usilování nebo smutku, aby nám vzaly naše v zásadě radostné nastavení, a pokud naše strava bude dobře zvolená a dobře strávená, takže naše zdroje budou plné a nebude jim hrozit stagnace, můžeme procházet změnami, jež život přináší, a stejně tak i větrem ve vnějším prostředí se stabilitou, optimismem a důstojností.



O autorovi


Andrew Sterman je autorem knih Welcomming Food (Vítání jídla), Diet as Medicine for Home Cook and Other Healers (Dieta jako léčba pro domácího kuchaře a jiné léčitele). Dva díly Vítání jídla umožňují jedinečné vkročení do energetiky potravin. Prostým každodenním jazykem vysvětluje, jak působí potraviny a uvádí snadno srozumitelné a proveditelné recepty na běžná každodenní jídla. Andrew žije v New Yorku, vyučuje energetiku potravin, léčí soukromé klienty stravou a učí qigong. Studoval do hloubky holistické vaření, meditaci a taiji a již dvacet let se u Mistra Jeffrey Yuena učí fytoterapii (bylinné léčbě), a samozřejmě studuje dietetickou terapii klasické čínské medicíny. 





Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.