Unie příznivců Tradiční čínské medicíny
UPTCM
Polévka pro podzimní posílení - ilustrační foto. (Navada Ra | Pexels)

Čínská polévka pro podzimní posílení


Když se dny začínají zkracovat a teploty ve střední Evropě (sice neobvykle pozdě, ale přece jen) klesají, je nezbytné, abychom svému tělu poskytli správnou výživu, která nás udrží v kondici a pomůže nám zvládnout nároky chladného období. Podle tradiční čínské medicíny je podzim spojen s živlem kovu a ovlivňuje především plíce a tlusté střevo. Je důležité, abychom v tomto období podpořili naši obrannou energii wei qi a jemně prohřáli naše tělo, zejména žaludek a slezinu.


Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je připravit si zdravou a vydatnou polévku. Představíme si recept na zeleninovou polévku s hříbky, zázvorem a celerem, která je plný živin a chutí, které jsou pro toto období ideální.



Zázvor na nastydnutí, hříbky proti diabetu?


Celer je v tradiční čínské medicíně považován za potravinu chladné povahy, která umí skvěle pročistit horkost. Je přiřazen k pěti orgánům: játrům, žlučníku, slezině, žaludku a ledvinám. Celer má schopnost odstraňovat škodlivé látky z těla, stimulovat trávení, eliminovat otoky a uklidňovat nervy. Je také doporučován pro lidi trpící vysokým krevním tlakem, protože pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a regulovat krevní tlak.


Zázvor je v tradiční čínské medicíně hodnocen jako potravina teplé povahy. Hlavní orgány, do nichž vstupuje, jsou slezina, žaludek a plíce. Zázvor je považován za účinný prostředek k podpoře trávení, zahřátí těla a vyhnání chladu. Má také schopnost zmírňovat nevolnost a zvracení, což ho činí užitečným při léčení různých forem nevolnosti, včetně těch způsobených těhotenstvím, nebo cestováním. Zázvor je také používán pro úlevu od kašle a nachlazení a je považován za silný antioxidant.


Hříbky, konkrétně hřiby smrkové, jsou v čínské medicíně považovány za teplotně neutrální potravinu. Vstupují do drah jater, žaludku a sleziny. Hřiby smrkové mají schopnost podporovat dobrou krevní cirkulaci, zlepšovat trávení a také posilovat imunitní systém. Obsahují mnoho vitamínů a minerálů a jsou bohaté na antioxidanty. V čínské medicíně se také připisuje hřibům schopnost očistit tělo a posílit tok čchi. Navíc díky vysokému obsahu vlákniny mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.



Jak na to:


Ingredience:


- 200g hříbků

- 2 velké mrkve

- 2 střední celerové hlavy

- 1 velká cibule

- 2 stroužky česneku

- Kousek čerstvého zázvoru (cca 2 cm)

- Sůl a pepř podle chuti

- 2 lžíce olivového oleje

- 1,5 litru vody

- Čerstvou petrželku na posypání


Postup:


1. Cibuli, česnek a zázvor oloupejte a nasekejte na malé kousky. Mrkev a celer očistěte a nakrájejte na kostičky. Hříbky očistěte a nakrájejte na plátky.


2. V hrnci na olivovém oleji osmažte cibuli dozlatova. Přidejte česnek, zázvor a hříbky a restujte dalších pár minut.


3. Přidejte mrkev a celer, osolte, opepřete a směs důkladně promíchejte.


4. Zalijte zeleninu vodou a nechte vařit na mírném ohni cca 30 minut, dokud není zelenina měkká.


5. Polévku můžete podávat tak, jak je, nebo ji rozmixovat na krémovou konzistenci, podle vaší chuti.


Tato zeleninová polévka je skvělým podzimním jídlem, které prohřeje vaše tělo a poskytne mu potřebné živiny. Hříbky jsou bohaté na vitamíny a minerály, zvláště na vitamin D, který je v zimních měsících nezbytný. Zázvor a celer podporují trávení a prohřívají tělo, zatímco mrkev je bohatá na vitamín A, který je důležitý pro zdraví pokožky a očí. Buďte zdraví a užívejte si podzim!




Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM)

Unie příznivců tradiční čínské medicíny (UPTČM) prosazuje právo pacientů na svobodnou volbu výběru metody léčby. Jsme toho názoru, že pacient má právo zvolit si i šetrné, přírodní, nebo celostní metody léčby, mezi něž tradiční čínská medicína bezpochyby patří. Může si je však zvolit pouze tehdy, pokud jsou součástí balíčku dostupné zdravotní péče. Začlenění tradičních medicín do systému většinově poskytované konvenční péče podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kdyby stávající systém zdravotní péče odpovídal výrazně více osobním potřebám občanů, ani UPTČM by si nemuselo dávat práci udržovat se při životě, ale protože tomu tak není, jsme tu pro obyvatele České republiky i celé Evropské unie, kteří tradiční medicínu využívají.